Korkut Öztürkmen

Mayıs 2019’da “Enerji Grubu Başkanı” görevi ile IC İçtaş Enerji ailesine katılan Korkut Öztürkmen, aynı zamanda IC İçtaş Enerji Grubu Şirketlerinde yönetim kurulu üyesidir.
Korkut Öztürkmen, Robert Kolej’de lise öğreniminden sonra Boğaziçi Üniversitesi’nden Makine Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği dallarında çift diploma aldı.
1996-2007 yılları arasında Koç Holding’in Stratejik Planlama ve Enerji Grubunda iş geliştirme ve yatırımlardan sorumlu yönetici pozisyonlarında elektrik, doğal gaz ve petrol sektörlerindeki üretim, dağıtım ve satış değer zincirlerinde, dönemin özelleştirme ihaleleri de dahil olmak üzere, uluslararası ortaklıklarla birçok stratejik projenin geliştirilmesinde, finansmanında ve hayata geçirilmesinde roller aldı.
Bu arada, 2002 yılında Koç Üniversitesi’nde Executive MBA programını tamamladı.
2007-2009 yılları arasında; OMV Türkiye Ülke Müdürü olarak şirketin Türkiye yapılanmasına ve enerji pazarına girişine liderlik etti. OMV’nin özellikle global ve bölgesel büyüme stratejisine de katkı yaparak Nabucco doğal gaz boru hattı, doğal gaz toptan satış, doğal gaz depolama, doğal gaz ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi ve ticareti konularında üst düzey sorumluluklar üstlendi.
2009-2018 yıllarında OMV Türkiye Elektrik İş Birimi Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü olarak; 600 milyon euro’yu aşan Samsun doğal gaz santralı projesinin geliştirilip işletilmesi dahil OMV’nin global varlığa dayalı elektrik ticareti stratejisinin uygulanmasına liderlik etti.
2013 yılında, İngiltere’deki Ashridge Business School’da ‘Power2Lead’ üst düzey liderlik programını tamamladı.
Korkut Öztürkmen, ayrıca Elektrik Üreticileri Derneği Başkan Yardımcılığı görevini de yürüterek Türkiye enerji sektörünün sağlıklı bir şekilde gelişmesine destek olmaya çalışmaktadır.
Korkut Öztürkmen evli ve bir kız çocuk babasıdır.