Ümit Şahin

IPM

Ümit Şahin İstanbul Politikalar Merkezi Kıdemli Uzmanı ve İklim Değişikliği Çalışmaları Koordinatörüdür. Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde Küresel İklim Değişikliği ve Çevre Politikaları dersini veren Şahin, ayrıca Mercator-İPM Burs Programı İklim Değişikliği jüri üyesidir.

Açık Radyo’da Ömer Madra ile birlikte “Açık Yeşil” adlı radyo programını hazırlayıp sunmakta, Yeşil Gazete’de ekoloji editörlüğü ve yazarlık yapmaktadır. Yeşil Düşünce Derneği’nin proje danışmanlarındandır.

1990’ların başından bu yana yeşil politikanın, iklim, ekoloji ve çevre hareketlerinin, nükleer karşıtı mücadelenin ve insan hakları hareketinin içindedir. 90′lı yıllarda Nükleer Karşıtı Platform içinde çalışmış, 1996′da haftalık nükleer karşıtı gazete Akkuyu Postası’nı çıkartmıştır. 2003 yılında halen yayın yönetmenliğini yürüttüğü yeşil politika ve özgürlükçü düşünce dergisi Üç Ekoloji’yi kurmuştur.

Çevre İçin Hekimler Derneği’nin kurucularından olan Şahin, 2002-2006 yılları arasında derneğin başkanlığını yapmıştır. 2007’de Türkiye Yeşilleri tarafından yürütülen “Türkiye Kyoto’yu İmzala!” kampanyasının koordinatörlüğünü yürütmüştür. 2010-2012 arasında kurucuları arasında yer aldığı Yeşiller Partisi’nin eşsözcülüğü görevinde bulunmuştur.

Ömer Madra ile yaptığı söyleşilerden oluşan “Niçin Daha Fazla Bekleyemeyiz: Küresel Isınma ve İklim Krizi” adlı kitap 2007 yılında Agora Kitaplığı tarafından yayımlanmıştır. Yeni İnsan Yayınları’ndan 2012’de çıkan “Yeşil Ekonomi” adlı kitabın editörlüğünü Ahmet Atıl Aşıcı ile birlikte yapmıştır. Yeni İnsan Yayınları tarafından yayımlanan Ivan Illich Kitaplığı dizisinin editörlüğünü yapmaktadır. Editörlüğünü, eş yazarlığını ve bölüm yazarlığını yaptığı çevre sağlığı, yeşil politika ve insan hakları ile ilgili çeşitli popüler ve akademik kitapları ve makaleleri bulunmaktadır. Ayrıca 2008-2013 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Çevre Haberciliği” dersini vermiştir.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden 1991 yılında mezun olan Ümit Şahin, 2000 yılında halk sağlığı konusunda doktora derecesini almış ve çevre sağlığı üzerine çalışmıştır.