Adil Tekin

Ocak 2020’de Sanko Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilen Adil Tekin, Aralık 2015’ten bu tarihe kadar aynı grubun CEO’su olarak görev yapmıştır. 

Adil Tekin, Sanko Enerjiye katılmadan önce, 2006-2015 yılları arasında Alstom’da Türkiye Başkanı, Enerji Grubu Başkanı ve Bölge Satış Direktörü olarak çeşitli pozisyonlarda çalışmıştır. 

1993-2006 yılları arasında Siemens Türkiye Enerji Üretimi Grubunda Orta Asya Ülkeleri Pazar Araştırması ve Hidroelektrik Santraller İş Alanı Yöneticiliği dahil farklı görevlerde yer alan Tekin, profesyonel iş yaşamına 1992 yılında TRT’de başlamıştır. 

Adil Tekin’e, Aralık 2013’te, Fransa Devleti tarafından «Şövalye» (Chevalier de l’ordre national du Mérite) unvanı verilmiştir. 

2011 yılından bu yana TÜSİAD üyesi olan Tekin, halen Sabancı Üniversitesi IICEC (Uluslararası İstanbul Enerji ve İklim Araştırma Merkezi) Yönetim Kurulu Üyesi ve SHURA Enerji Dönüşüm Merkezi Danışma Kurulu Üyesidir.  

Adil Tekin, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Bölümünden mezun olduktan sonra yine aynı üniversitede Yöneticiler için İşletme Yüksek Lisansı yapmıştır.